סניף ראשי חיפה:
אנדריי סחרוב 9 בניין רג'וס קומה 8 מת"מ חיפה.
סניף תל אביב:
רח' ברקוביץ (מגדל המוזיאון), קומה 5.
סניף עפולה:
שדרות הנשיא 18 (בניין שילב), קומה 3 , עפולה.

מדיניות ענישה בביצוע עבירות מס

מלכא ושות' משרד עורכי דין » מאמרים משפטיים » מיסים » מדיניות ענישה בביצוע עבירות מס

מצוקה כלכלית אינה סיבה לביצוע עבירות מס:

האם מצוקה כלכלית מהווה עילה לביצוע עבירת מס/עבירות מס?

ב-תפ (כ”ס) 2679/04 מדינת ישראל – אגף מס הכנסה נ’ תמוז תעשיות זכוכית מתקדמת בע”מ ואח’, גזר ביהמ”ש את דינם של הנאשמים, שהינם חברה ומנהלה, אשר הורשעו על פי הודאתם בעבירות של העברת ניכויים בסך כ-400,000 ש”ח (קרן) וזאת בין החודשים ינואר – אוקטובר 2003.

ביהמ”ש קבע:

ההלכה הפסוקה אינה רואה במצוקה כלכלית, ולו גם כזו שהינה בבחינת “להיות או לחדול”, משום עילה המצדיקה אי העברת ניכויים. אמר על כך בית המשפט העליון:

“במהלך פעילותו הכלכלית של הפרט, עוברים תחת ידיו – כתוצאה מן הדרך שבה נגבים מס ערך מוסף ומס הכנסה – כספים המגיעים לרשויות המס. כך מופקדים בידי העוסק סכומי מס הערך המוסף הנקובים בחשבוניות-מס שהוציא למי ששילם לו עבור שירותיו; ובידי המעביד מופקדים סכומי מס הכנסה שאותם ניכה במקור משכר עובדיו, ובענף הבנייה גם מסי הכנסה שנוכו מתשלומים לקבלני-משנה. למי שבידיו הופקדו כספים אלו אין זכות להשתמש בהם למטרותיו…”(ראה: רע”פ 4844/00ברקאי נ’ מ”י, פ”ד נו(2) 37).

גם במקרה דנן, למרבה הצער, הניסיון להעלות את החברה על פסי רווחיות לא צלח, וכיום עומדת החברה בפני כינוס נכסים וכל רכושם של הנאשמים מעוקל. כנגד הנאשם קיימת התראת פשיטת רגל.

לאחר ששקל את שיקולי החומרא והקולא, כפי שפורטו ע”י עורך דין הנאשמים וב”כ המדינה, ואת מדיניות הענישה המחמירה שקבע בית המשפט העליון, גזר ביהמ”ש על הנאשמים את העונשים הבאים:

לנאשם – שלושה חודשי מאסר בפועל, שניתן לרצותם בדרך של עבודות שירות.

ושישה חודשי מע”ת למשך שלוש שנים, שלא יעבור עבירה בה הורשע.

קנס בסך 20,000 ש”ח, או חודשיים מאסר תמורתו.

לחברה – קנס בסך 1 ₪.

הכותב הינו ממשרד עורכי דין מלכא ושות’ המתמחה בנדל”ן, מקרקעין, נזיקין, ביטוח לאומי, דיני עבודה והוצאה לפועל.

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

מדיניות ענישה בביצוע עבירות מס
דרג את מלכא ושות\' עורכי דין

שתפו את מלכא ושות' עורכי דין

מלכא ושות’ משרד עורכי דין היינו משרד אזרחי עם מוניטין הדואג להתאים עצמו לצורכי הלקוח ובכך בעצם מצליח משרד עורכי הדין לבסס את בנייתו על עבודה אישית, מסורה ומקצועית. למשרד עורכי הדין מלכא ושות’, מגוון רחב לקוחות מכל רחבי הארץ מרמת הגולן ועד אילת, ובכך בעצם מייצג משרד עורכי הדין את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות: בית משפט השלום, מחוזי ועליון. מאחר ולמשרד עורכי הדין לקוחות מכל רחבי הארץ מעניק המשרד שירות בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי ללא התייחסות לאזור גיאוגרפי בודד ולמעשה עורכי הדין מופיעים בפני בתי המשפט בכל רחבי הארץ.

מדיניות ענישה בביצוע עבירות מס
לייעוץ משפטי 24/7 התקשרו: "1-700-702-755
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
לייעוץ משפטי אישי

שם מלא

דואר אלקטרוני

טלפון/סלולר

נושא הפנייה