דירת מגורים מזכה
לייעוץ משפטי 24/7 התקשרו: 1-700-702-755

דירת מגורים מזכה

ב-וע(ת”א) 1205/06 ביטון דניאל נ’ מנהל מיסוי מקרקעין ת”א נדונה בקשת העורר לפטור ממס מן הטעם כי הנכס הנמכר הינו “דירת מגורים מזכה”.

סעיף 1 לחוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה), תשכ”ג-1963 (להלן: “החוק“), מגדיר דירת מגורים באופן הבא:

“דירה או חלק מדירה, שבנייתה נסתיימה והיא בבעלותו או בחכירתו של יחיד, ומשמשת למגורים או מיועדת למגורים לפי טיבה, למעט דירה המהווה מלאי עסקי לענין מס הכנסה;

סעיף 49(א) לחוק מביא בפנינו את ההגדרה למונח “דירת מגורים מזכה”.

או כלשונו:

“דירת מגורים מזכה”  דירת מגורים ששימשה בעיקרה למגורים לפחות באחת משתי התקופות שלהלן:

(1) ארבע חמישיות מהתקופה שבשלה מחושב השבח;

(2) ארבע השנים שקדמו למכירתה;

העורר טוען כי יש לקבוע שהנכס הינו דירת מגורים מזכה, והוא מסתמך בעיקר על עדות אימו, אשר לטענתה גרה במקום. בעוד שהמשיב טוען כי המקום לא יכול היה לשמש למגורים, וזאת בהתאם לתנאי השטח של הנכס.

וועדת הערר דחתה את הערר וקבעה:

עדותה של אימו של העורר, הייתה לא סדירה ובמידת מה מבולבלת.

ועדת הערר נסמכה על עדותה של מפקחת שומה בכירה באגף מיסוי מקרקעין, אשר ביקרה במקום עובר לעריכת ההסכם, וקבעה כי הדו”ח שלה משקף נאמנה את מצב הנכס. ואלה חלק מהדברים שנאמרו בדו”ח:

 “היחידה נשוא העסקה אינה דירת מגורים ושימשה במהלך כל השנים כבית כנסת. ….. בתוך האולם תוחמו שני חדרים בקיר גבס. עפ”י דברי המוכר שימשו כמקום לימוד תורה…… שירותים + כיור לשטיפת ידיים. קיים חיבור לטוש דרך ברז הכיור. אין מקלחת…”.

אם הנכס איננו דירת מגורים, כי אז אינו יכול לעמוד בתנאים של “דירת מגורים מזכה“.

“דירת מגורים מזכה” חייבת להיות קודם כל “דירת מגורים”, ואם היא אינה כזאת, כי אז אינה יכולה להיות דירת מגורים מזכה.

לעניין “דירת המגורים”, טוען ב”כ העורר כי המשיב הכיר בנכס, לעניין מס הרכישה (בקנית הדירה ע”י הקונה), כדירת מגורים, ולכן היום אין הוא יכול לקבוע שלא מדובר בדירת מגורים מזכה. טענה זו נדחתה ע”י ועדת הערר בנימוק כי קביעת הנכס לגבי עסקה אחת אינה יכולה לשמש ראיה קובעת לגבי עסקה אחרת.

דירת מגורים מזכה
דרג את מלכא ושות\' עורכי דין

שתפו אותנו ברשתות החברתיות!

מלכא ושות’ משרד עורכי דין היינו משרד אזרחי עם מוניטין הדואג להתאים עצמו לצורכי הלקוח ובכך בעצם מצליח משרד עורכי הדין לבסס את בנייתו על עבודה אישית, מסורה ומקצועית. למשרד עורכי הדין מלכא ושות’, מגוון רחב לקוחות מכל רחבי הארץ מרמת הגולן ועד אילת, ובכך בעצם מייצג משרד עורכי הדין את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות: בית משפט השלום, מחוזי ועליון. מאחר ולמשרד עורכי הדין לקוחות מכל רחבי הארץ מעניק המשרד שירות בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי ללא התייחסות לאזור גיאוגרפי בודד ולמעשה עורכי הדין מופיעים בפני בתי המשפט בכל רחבי הארץ.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
לייעוץ משפטי אישי

שם מלא

דואר אלקטרוני

טלפון/סלולר

נושא הפנייה