סניף ראשי חיפה:
אנדריי סחרוב 9 בניין רג'וס קומה 8 מת"מ חיפה.
סניף תל אביב:
רח' ברקוביץ (מגדל המוזיאון), קומה 5.
סניף עפולה:
שדרות הנשיא 18 (בניין שילב), קומה 3 , עפולה.

סמכות מאסר בית דין גבוה לצדק – בג”ץ עמנואל

מלכא ושות' משרד עורכי דין » מאמרים משפטיים » משפט אזרחי » סמכות מאסר בית דין גבוה לצדק – בג”ץ עמנואל

סמכות מאסר בית דין גבוה לצדק – בעקבות בג”ץ עמנואל

בימים האחרונים עסוקים כלי התקשורת השונים בהשפעת החלטת בית המשפט העליון ביושבו כבית משפט גבוה לצדק, סמכות מאסר בית דין גבוה לצדק, החלטה שציוותה על מאסרם של עשרות הורים חרדים המסרבים לשלוח את בנותיהם לבית הספר נשוא העתירה.

ואולם כלי התקשורת נמנעו (אולי בשל אופיים של האסורים) לדון בשאלה מהותית לא פחות והיא – האם החלטה זו על מאסר הורי התלמידות, הינה אף היא בלתי חוקית וחורגת מסמכותו של בית המשפט הגבוה לצדק.

לא למותר לציין, כי על פי סעיף 15 לחוק יסוד השפיטה סמכותו של ביהמ”ש העליון ביושבו גם כבית משפט גבוה לצדק הינה בין היתר “לתת צווים לרשויות המדינה, לרשויות המקומיות, לפקידיהן ולגופים ולאנשים אחרים הממלאים תפקידים ציבוריים על פי דין, לעשות מעשה או להימנע מעשות מעשה במילוי תפקידיהם…”.

העולה מן האמור, כי לבג”ץ אין סמכות לשפוט את הורי התלמידות שכן המחוקק לא העניק סמכות ליתן צו מאסר כנגד אזרח מן השורה אלא אם ממלא אותו אזרח תפקיד ציבורי.

היוצא מן האמור, כי בידי הורי התלמידות לפנות בעתירה משלהם לבג”ץ על מנת שיפעיל סמכותו מכוח סעיף 15 ד’ 1 לחוק יסוד השפיטה ויורה על “שחרור אנשים שנעצרו או נאסרו שלא כדין”.

יש להדגיש, כי מאמר זה הינו לעניין מאסר הורי התלמידות בלבד ואין בו משום הבעת דעה לעניין ההפליה נשוא העתירה.

הכותב הינו ממשרד מלכא ושות’ עורכי דין המתמחה בנדל”ן, דיני מיסים, משפט אזרחי, הוצאה לפועל ופשיטות רגל.

סמכות מאסר בית דין גבוה לצדק – בג”ץ עמנואל
דרג את מלכא ושות\' עורכי דין

שתפו את משרד מלכא ושות' עורכי דין

מלכא ושות’ משרד עורכי דין היינו משרד אזרחי עם מוניטין הדואג להתאים עצמו לצורכי הלקוח ובכך בעצם מצליח משרד עורכי הדין לבסס את בנייתו על עבודה אישית, מסורה ומקצועית. למשרד עורכי הדין מלכא ושות’, מגוון רחב לקוחות מכל רחבי הארץ מרמת הגולן ועד אילת, ובכך בעצם מייצג משרד עורכי הדין את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות: בית משפט השלום, מחוזי ועליון. מאחר ולמשרד עורכי הדין לקוחות מכל רחבי הארץ מעניק המשרד שירות בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי ללא התייחסות לאזור גיאוגרפי בודד ולמעשה עורכי הדין מופיעים בפני בתי המשפט בכל רחבי הארץ.

סמכות מאסר בית דין גבוה לצדק – בג”ץ עמנואל
לייעוץ משפטי 24/7 התקשרו: "1-700-702-755
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
לייעוץ משפטי אישי

שם מלא

דואר אלקטרוני

טלפון/סלולר

נושא הפנייה