התקנת מזגן מחוץ לתא מסתור – האם חוקית?
לייעוץ משפטי 24/7 התקשרו: 1-700-702-755

התקנת מזגן מחוץ לתא מסתור – האם חוקית?

מלכא ושות' משרד עורכי דין » מאמרים משפטיים » משפט אזרחי » התקנת מזגן מחוץ לתא מסתור – האם חוקית?

לאחרונה נתקל משרדנו בסכסוך בין שכנים בבית משותף אשר מקורו הוצאת מזגן שלא ע”י הצבתו בתא המסתור כי אם על ידי התקנתו בחזית הבניין בדרך הפוגעת במראה הבניין.

יש לציין, כי לעיתים קרובות בעת רכישת דירה חדשה קיים בבית המשותף תא מסתור שם מוצבים המזגנים וזאת על מנת לשמור על מראהו הנקי של הבניין כלפי חוץ.

בקצרה נציין, כי על מנת לפתור את הסכסוך יש לבחון בין היתר את תקנון הבית המשותף המצוי במשרדי רשם המקרקעין (טאבו).

ככל שעסקינן בתקנון המצוי הקיים במרבית הבתים המשותפים כי אז סעיף 2 לתקנון המצוי בחוק המקרקעין, תשכ”ט – 1969 קובע שבעל דירה אינו רשאי לעשות בדירתו שינויים או תיקונים הפוגעים ברכוש המשותף או מסכנים או עשויים לסכן את קיומו או משנים או עשויים לשנות את ערכו…לענין זה, “פגיעה ברכוש המשותף” — לרבות פגיעה בחזותו החיצונית התקינה והאחידה כפי שהיתה בעת גמר הבניה…”.

יש לציין, כי עפ”י סעיף 52 לחוק הנ”ל רכוש משותף כולל את כל חלקי הבית המשותף חוץ מן החלקים הרשומים כדירות, ולרבות הקרקע, הגגות, הקירות החיצוניים, המסד, חדרי המדרגות, מעליות, מקלטים, וכן מיתקני הסקה או מים וכיוצא באלה המיועדים לשמש את כל בעלי הדירות או מרביתם אפילו הם בתחומי דירה מסויימת…”.

היוצא מן האמור, כי התקנת המזגן בדרך כלל שלא באמצעות הצבתו בתא המסתור מהווה פגיעה בחזות החיצונית של הבניין ועל כן הינה פסולה.

מאחר וקיים רצון לשמור על יחסי שכנות תקינה, כי אז מומלץ לנסות ולפתור את המחלוקת טרם העברת הפרשה למפקח על הבתים המשותפים.

הכותב הינו ממשרד מלכא ושות’ עורכי דין המתמחה בנדל”ן, דיני משפחה, משפט אזרחי, פטור מארנונה וזכויות יוצרים.

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

התקנת מזגן מחוץ לתא מסתור – האם חוקית?
הצביעו 2 ,ציון ממוצע 3

שתפו אותנו ברשתות החברתיות!

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו משרד אזרחי עם מוניטין הדואג להתאים עצמו לצורכי הלקוח ובכך בעצם מצליח משרד עורכי הדין לבסס את בנייתו על עבודה אישית, מסורה ומקצועית. למשרד עורכי הדין מלכא ושות', מגוון רחב לקוחות מכל רחבי הארץ מרמת הגולן ועד אילת, ובכך בעצם מייצג משרד עורכי הדין את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות: בית משפט השלום, מחוזי ועליון. מאחר ולמשרד עורכי הדין לקוחות מכל רחבי הארץ מעניק המשרד שירות בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי ללא התייחסות לאזור גיאוגרפי בודד ולמעשה עורכי הדין מופיעים בפני בתי המשפט בכל רחבי הארץ.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
לייעוץ משפטי אישי

שם מלא

דואר אלקטרוני

טלפון/סלולר

נושא הפנייה