נהגתם בשכרות? ייתכן שתזוכו מאשמה
לייעוץ משפטי 24/7 התקשרו: 1-700-702-755

נהגתם בשכרות? ייתכן שתזוכו מאשמה

מלכא ושות' משרד עורכי דין » מאמרים משפטיים » תעבורה ושכרות » נהגתם בשכרות? ייתכן שתזוכו מאשמה

נהגתם בשכרות – הקדמה:

נהגתם בשכרות? נהגים שהואשמו או הורשעו בנהיגה תחת השפעת אלכוהול וסמים עשויים לערער בקרוב על ההחלטה בעניינם.

כל זאת יתאפשר בעקבות תקלה בהליך התיעוד בבדיקות שתן ודם במעבדה המשטרתית.

המדובר במקרה בו נאשם הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירה של נהיגה בשכרות תחת השפעת סמים, כאשר נטען כי נמצא בגופו תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן מסוג קנביס.

ההגנה טענה כי יש לזכות את הנאשם שכן ישנו פגם בשרשרת הראיות בתוך מעבדת תל השומר, היא המעבדה הבודקת את כלל דגימות בעבירות תעבורה, ולכן יש ספק אם תוצאות בדיקת המעבדה שייכות לנאשם.

הנאשם ניהל הליך הוכחות, והעיד את ד”ר גופר, מנהל המעבדה, אשר נחקר על דוכן העדים.

ד”ר גופר העיד, כי הבדיקות מועברות לקירור במעבדה בעודה פתוחה ולא אטומה, וכן במהלך 10 הימים מרגע קבלת הדגימה במעבדה ועד הוצאת חוו”ד, נכנסים מספר אנשים לחדר הקור ובמהלך אותם ימים דוגמים את הדגימות פעמיים.

עוד מסר,  כי הלבורנטית אינה רושמת מתי היא לוקחת את הבדיקה מחדר הקור וכי הכל מתועד בדף מחברת שלה – אשר מצורף בתיק האנליטי.

אולם התיק האנליטי לא הוגש לבית המשפט כראיה על ידי התביעה, והלבורנטיות לא העידו על אופן ביצוע הבדיקות ומתי ואיך הן נעשות.

הנאשם, באמצעות בא כוחו, טען כי כיוון שאין תיעוד של מי הוציא את הדגימות, מי ביצע את הבדיקות, מתי הבדיקות נעשו, ואיזו דגימה נלקחה לבדיקה, יש פגם בשרשרת הראיות ולא ניתן לשייך את הדגימה לנאשם.

נהגתם בשכרות – פסק דין בשלום:

נהגתם בשכרות - נהיגה בשכרות | עורך דין שכרותכאמור, בית המשפט השלום בתעבורה הרשיע את הנאשם, וקבע כי היה על ההגנה להגיש את התיק האנליטי ככל שסברה כי התעוררו ספקות או חששות לטעות בזיהוי, או לחילופין היה צריך להגיש חוו”ד נגדית.

וכן לאור הלכות בימ”ש בע”פ 4117/06 מקייטן, ניתן לסמוך על עדותו של מנהל מקצועי ביחס לכפופים אליו.

 

נהגתם בשכרות – הערעור בבית המשפט המחוזי:

נהגתם בשכרות - נהיגה בשכרות | עורך דין תעבורה

על פסק דין זה הגיש הנאשם ערעור לביהמ”ש המחוזי בתל אביב (עפ”ת 49139-12-15), אשר זיכה את המערער, תוך שהשופט רענן בן יוסף מקבל את טענותיו של הנאשם.

בית המשפט קבע, כי “קיומו של ספק סביר שמא דגימת השתן שנלקחה מן הנאשם היא לא הדגימה שנבדקה ותוצאותיה נרשמו בחוות הדעת, איננו מאפשר הרשעתו בדין והדברים ברורים ואינם צריכים הסבר נוסף.”

עוד קבע ביהמ”ש המחוזי, כי יש חשש שמא הוחלפה הדגימה שנלקחה מן המערער בדגימה שנלקחה מאחר.

בית המשפט המחוזי קבע כי חשש זה מחייב רישום מדויק של כל מי שמעביר את הדגימה, ועל התביעה הנטל להוכיח לבית המשפט כי חשש כזה אינו קיים.

בית המשפט קובע כי דווקא על המעבדה חלה חובה יתירה לבצע רישום מסודר, הואיל ומשנפתחה השקית האטומה החשש לטעות גובר.

לעניין הלכות ע”פ 4117/06 מקייטן וע”פ 566/89 מרציאנו, עליהן התבסס ביהמ”ש השלום שעה שהרשיע את הנאשם, בית המשפט קובע כי עניינן הבדיקה המהותית של המעבדה וניתן לסמוך על מנהל המעבדה לעניין תוצאות הדגימה,

אולם אין מנהל המעבדה יכול להעיד שהלבורנטיות לא טעו ביחס לרישום הדגימות, עדות לעניין זה היא עדות מפי השמועה. הלבורנטיות הן אלה שצריכות להעיד על פעולותיהן, כך ולא אחרת.

בית המשפט המחוזי קבע כי :

“הנטל ההוכחה במשפט הפלילי הוא על התביעה, והתביעה היא שצריכה להוכיח מעבר לספק סביר כי הדגימה שנטלה מן המערער היא הדגימה שנתקבל בחוות הדעת, ללא חשש של טעות, ומשחדלה התביעה להוכיח זאת נותר ספק בשרשרת הראייתית”.

“אמנם בדרך כלל אין התביעה מצרפת את עובדי המעבדה המטפלים בדגימה כעדי תביעה” קבע ביהמ”ש המחוזי, “אך שונה הוא המצב במקרה שבפנינו, בו ההגנה טענה כי לעמדתה חלה טעות בתוככי המעבדה וחקרה את ד”ר שלמך וד”ר גופר בעניין – מששאלה זאת התגלתה כשאלה שבמחלוקת הייתה צריכה התביעה לבקש להעידן”.

בסופו של דבר, בית המשפט המחוזי קובע כי עסקינן בעניין פשוט וקל להוכחה, וזאת באמצעות העדתן של עובדות המעבדה או צירוף תע”צ (תעודת עובד ציבור) וזאת לצורך הצגת שרשרת ראיות תקינה.

בנסיבות אלו, זיכה בית המשפט המחוזי את המערער מעבירת נהיגה בשכרות.

עפ”ת 49139-12-15 בן משה נגד מדינת ישראל

בפני כב’ השופט רענן בן יוסף.

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

** הכותב היינו יועץ חיצוני למשרדנו, יועץ שהוא עורך דין תעבורה מהטובים בארץ.

מלכא ושות’ משרד עורכי דין – מי אנחנו?

דרס למוות ויצא זכאי | עורך דין תעבורה | דיני תעבורה - מלכא ושות' משרד עורכי דיןמחפשים עורך דין שכרות ? פנו אלינו ואנו ב-מלכא ושות’ משרד עורכי דין נדאג ללוות אתכם בנושא תעבורה ושכרות , אנו נבצע את ההליכים המשפטיים מול הגורמים הרלוונטיים בהתאם למקרה הנידון וכו’.

עורכי הדין ב-מלכא ושות’ משרד עורכי דין נותנים מענה במגוון רחב של תחומים, למשרדנו יש סניף ראשי בחיפה ושלוחה בתל אביב, אך אנו נותנים מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ, מצפון ועד דרום.

ניתן למצוא ברחבי האתר עוד תחומים משפטיים רבים כמו: פשיטות רגל, גירושין,דיני עבודה ועוד רבים אחרים, בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני חינם, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף הנכם מוזמנים ליצור קשר דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

נהגתם בשכרות? ייתכן שתזוכו מאשמה
דרג את מלכא עורכי דין

שתפו אותנו ברשתות החברתיות!

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו משרד אזרחי עם מוניטין הדואג להתאים עצמו לצורכי הלקוח ובכך בעצם מצליח משרד עורכי הדין לבסס את בנייתו על עבודה אישית, מסורה ומקצועית. למשרד עורכי הדין מלכא ושות', מגוון רחב לקוחות מכל רחבי הארץ מרמת הגולן ועד אילת, ובכך בעצם מייצג משרד עורכי הדין את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות: בית משפט השלום, מחוזי ועליון. מאחר ולמשרד עורכי הדין לקוחות מכל רחבי הארץ מעניק המשרד שירות בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי ללא התייחסות לאזור גיאוגרפי בודד ולמעשה עורכי הדין מופיעים בפני בתי המשפט בכל רחבי הארץ.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
לייעוץ משפטי אישי

שם מלא

דואר אלקטרוני

טלפון/סלולר

נושא הפנייה