פינוי דירה- האם משכיר יכול לבצע דין עצמי?

פינוי מושכר הוא נושא בעל חשיבות רבה לציבור שוכרי הדירות וכן לציבור משכירי הדירות, על כך נפרט במאמר זה.

פעמים רבות פונים למשרדנו הן שוכרים והן משכירים המבקשים לדעת את זכותם המשפטית לגבי פינוי דירה או פינוי עסק המוחזקים בידי אחר?

כבר בפתח הדברים נדגיש כי עשיית דין עצמי הכוללת בין היתר ניתוק חשמל, מים, גז, החלפת מנעולים, הבאת אנשים שיפנו בכוח (הרשימה אינה סגורה) מהווה מעשה אזרחי פסול ואסור עם כל המשתמע בכך, מרגע שהשתמש המשכיר בפעולות האסורות חשוף הוא לתביעה נזיקית עם כל המשתמע בכך.

מחפשים עורך דין אזרחי ? התקשרו אלינו לייעוץ משפטי מקצועי ללא התחייבות: 1-700-702-755!

פינוי מושכר – פסקי דין בעניין דין עצמי:

בפסק דין ת"א 15723-08 טפטה טנגוט תמר ואח' נ' רומנו מנחם בבית משפט השלום בתל אביב- יפו קבע כב' השופט בן חיים כי למרות שהמשכיר סבר בצדק שהתובעים מחזיקים במושכר שלא כדין (לאחר תום תקופת השכירות), הוא לא היה רשאי ליטול את החוק לידיו ולעשות שימוש בסעד עצמי והיה עליו לפנות לבית משפט.

כלומר, למרות שהשוכרים נשארו בדירה שלא כדין, על פי קביעת בית המשפט, בעל המקרקעין אשר ניסה לפנותם בכוח בעצמו ובאמצעות אנשים מטעמו, חויב בתשלום בגין הנזקים שנגרמו למטלטלין השייכים לשוכרים ולתשלום עוגמת הנפש שנגרמה להם לרבות הפגיעה בכבודם ובפרטיותם, בסך של 20,000 ₪.!!!

עניין זה זכה להתייחסות גם בפס"ד ת"א (ירושלים) 12058/07 גודניאן נ' דדוש, נקבע  כי במעשיו הכוחניים, של המשכיר, הייתה משום פגיעה בזכויות השוכר והתנהגות שלא בדרך מקובלת ובתום לב.

ומשכך, מצא לנכון בית המשפט לחייב המשכיר בתשלום פיצויים לשוכר בגין האופן "הכוחני" בו נהג תוך עשיית דין עצמי ללא כל זכות .

רבים חושבים שאם קיים בהסכם / חוזה תנאי המאשר פעולה חד צדדית רשאים הם לנקוט בדין עצמי, שוב מדובר בפעולה אסורה ופסולה אשר גם אם השוכר חתם על כך בהסכם השכירות לא ניתן להשתמש בה כלל ואין בכך למעשה שום מתן החרגה או אפשרות לפעול ללא פניה לערכאות משפטיות.

בג"צ 2887/04 סלים אבו מדיגם נ' מינהל מקרקעי ישראל  ,נקבע כי ההיתר לנקוט בדרך של עשיית דין עצמי עפ"י סעיף 18 לחוק המקרקעין מוגבל למי שהחזיק בפועל וכדין בקרקע ונושל.

ברע"א 4311/00 מדינת ישראל נ' אליעזר בן שמחון, פ"ד נח(1), 827 839-840 (2003) נקבע כי:

" הרציונל העולה מהדין הכללי הנוגע להגנה על החזקה במקרקעין הוא כדלקמן: ככלל, פורש המשפט הגנה רחבה על המחזיק בקרקע, בין אם חזקתו בזכות ובין אם חזקתו שלא בזכות. שלילת החזקה מן המחזיק בפועל תיעשה על ידי פנייה לערכאות וקבלת צו שיפוטי, כאשר נטל ההוכחה לשלילת החזקה מהמחזיק מוטל על מי שתובע זכות בנכס. חריג צר ביותר לעשיית דין עצמית מוכר מקום שמחזיק כדין מבקש למנוע התנכלות לחזקתו על ידי מסיג גבול, או מקום שארעה פלישה טרייה למקרקעין שבהחזקתו והוא פועל בכח סביר בגבולות זמן מצומצמים להשבת החזקה אליו".

מכאן שגם אם קיימת למשכיר זכות חוקית  לבטל את הסכם השכירות, לנוכח הפרות ההסכם באי תשלום דמי השכירות, או במקרה שתוקפו של ההסכם פג ולא חודש, הרי שהדין אינו מאפשר לבעל דירה להשתמש בכוח על מנת לפנות את השוכר המחזיק בדירה.

פינוי מושכר – בסיכומו של דבר

לפיכך הדרך היחידה העומדת לפינוי המושכר בצורה חוקית נקבעה ע"י המחוקק אשר התווה בתקנות סדר הדין האזרחי, (תיקון מס' 2) התשס"ט 2008, דרך מקוצרת להגשת תביעה לפינוי שוכר ודרך  זו היא דרך המלך שעה שמדובר בשוכר סרבן.

חשוב לציין כי גם פניה למשטרה לא תעזור במקרה זה מאחר ומדובר בהפרה אזרחית ולא הפרה פלילית אין למשטרה שום זכות להתערב בעניין ועל-כן נשוב ונדגיש כי דרך המלך היא הגשת תביעה לפינוי שוכר.

מחפשים עורך דין אזרחי ? אנו כאן לשירותכם בעל עת – התקשרו 1-700-702-755!

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

הכותב הינו עו"ד אזרחי והליכי חדלות פירעון המתעסק בתחומים חברות, דיני בנקאות, הוצאה לפועל, פשיטת רגל.

מחפשים עורך דין המתעסק בתחום האזרחי ? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

פינוי מושכר – עורך דין אזרחי לשירותכם:

מלכא ושות' עורך דין אזרחי - פינוי שוכר | פינוי נכס | פינוי שוכר | פינוי עסק

משרד עו"ד מלכא ושות' מתעסק בתחום האזרחי.

משרדנו מלווה לקוחות רבים הנמצאים בהליכים מגוונים בתביעות אזרחיות.

מחפשים עורך דין אזרחי ?

פנו אלינו ואנו ב-מלכא ושות' משרד עורכי דין נדאג ללוות אתכם ולייעץ בתחום האזרחי.

עורכי הדין ב-מלכא ושות' משרד עורכי דין נותנים מענה במגוון רחב של תחומים: דיני משפחה, ביטוח לאומי, הוצאה לפועל וכו'.

למשרדנו יש סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל אביב, עפולה וטבריה אך אנו נותנים מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ, מצפון ועד דרום.

ניתן למצוא ברחבי האתר עוד תחומים משפטיים רבים כמו: פשיטת רגל, דיני משפחה,משרד הביטחון ועוד רבים אחרים.

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות.

מחפשים עורך דין אזרחי ? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורך דין המתעסק במשפט האזרחי הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

 

5/5 - (6 הצבעות)