הפחתת דמי מזונות – מתי?

בקשה להפחתת דמי מזונות בעקבות הלכת בע"מ 919/15

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בתחום גירושין ודיני משפחה

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

הפחתת דמי מזונות:

כאמור פס"ד בע"מ 919/15 (הלכת השוויון בנטל) אשר היווה הלכה בשנת 2017 ופתח למעשה מרוץ של בקשות להפחתת דמי המזונות ולקביעת שונות בין בתי המשפט לענייני משפחה השונים בארץ.

לנוכח האמור בתאריך 20/01/2021 בתיק בע"מ 7670/18 פלונית נ' פלוני ניתנה החלטה ע"י שופטי בית המשפט העליון במטרה לייצר מסגרת או אחידות בין ההחלטות השונות ושם הוכרע שאלת תחולתה הרטרואקטיבית של הלכת בע"מ 919/15 ביחס לתביעה להפחתת דמי מזונות ילדים טרם יולי 2017.

נקבע כי אין בהלכת 919/15 כדי לשנות, לרכך או להשפיע על מבחן שינוי הנסיבות המהותי בתביעות להפחתת מזונות שנקבעו – בין בפסק דין חלוט שאישר הסכם כולל או הסכם קונקרטי, ובין בפסק דין חלוט שניתן לאחר הליך משפטי – טרם שנפסקה הלכה זו. ככל שהתקיים שינוי נסיבות מהותי המצדיק את פתיחת תיק המזונות, ביהמ"ש יבחן באופן מתוחם את הרכיב שבו חל שינוי הנסיבות המהותי וביחס אליו בלבד יפסוק לפי העקרונות שנקבעו בבע"מ 919/15.

דהיינו הלכה למעשה יש להראות שינוי נסיבות מהותי המצדיק את פתיחת תיק המזונות וגם אם יש שינוי מהותי ביהמ"ש ידון ברכיב הספציפי שבו חל השינוי ולא בכול הרכיבים מהם נקבעו דמי המזונות.

דברי כב' השופט נ' הנדל:

"…לו תישמע דעתי, אציע לחבריי לקבל את הערעור ולקבוע כי תחולת הלכת בע"מ 919/15 [פורסם בנבו] על תביעות לשינוי דמי מזונות שנקבעו בפסקי דין חלוטים טרם שנפסקה ההלכה, תעשה בכפוף למבחן שינוי הנסיבות המהותי, באופן זהיר ומתוחם לרכיב אליו מתייחס השינוי."

סיכומו של דבר

כאשר פונים אלינו לצורך בקשה הפחתת דמי המוזנות נבחן יחד עם הפונה את נסיבות בקשתו – לנוכח השיחות הרבות למשרדנו קיימת ההרגשה לפיה סבור הציבור כי כולם זכאים להפחתת דמי המזונות אך לא כך הם פני הדברים מקריאה עניינית של פס"ד המובא לעיל ניתן ללמוד כי הרצון לבחון לא את השינוי העובדתי כי אם קיים צורך בבחינה של השינוי המהותי וגם שם לראות מהו המרכיב בדמי הזמונות שנדרש להפחתה.

כמובן יש מגוון רחב של שאלות ותשובות בעניין אך במאמר זה בחרנו להתייחס למס' מקרים בהם נתקל משרדנו.

מחפשים עורך דין גירושין? או עורך דין לדיני משפחה? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

משרד עורכי דין מלכא ושות' מתעסק רבות בנושא דיני משפחה וגירושין ובנושאים נוספים בתחום צוואות, ירושות, הסדרי ראיה ועוד… פנו לייעוץ משפטי ללא התחייבות.

הכותב היינו עורך דין גירושין ממשרד עורכי דין מלכא ושות' המתעסק בדיני משפחה לרבות ירושה, צוואה, כתובה, הסדרי ראיה, מזונות ועוד..

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

גירושין ודיני משפחה – מלכא ושות' משרד עורכי דין גירושין ודיני משפחה:

מלכא ושות' משרד עורכי דין דיני משפחה -דיני משפחה | עורך מוסמך לייפוי כוח

מלכא ושות' משרד עורכי דין גירושין

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו אחד המשרדים המובילים בארץ בענייני דיני משפחה וגירושין.

משדרנו מעסיק את מיטב עורכי הדין המומלצים בנושא גירושין, ונותן שירות דיסקרטי ואמין לקהל הלקוחות קרי המיוצגים.

מחפשים עורך דין גירושין? פנו אלינו עוד היום!

למידע נוסף וייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין גירושין ודיני משפחה ניתן לפנות אלינו דרך הטלפון: 1-700-702-755 או דרך טופס צור קשר.

למשרדנו סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל-אביב, הרצליה ועפולה אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ בנושא דיני משפחה וגירושין.

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורך דין גירושין? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין גירושין בנושא מזונות ובנושאים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

 

5/5 - (16 הצבעות)