מאמר מקצועי העונה על השאלה מתי ניתן לבצע תיקון צו ירושה

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בתחום צוואה וירושה ודיני משפחה.

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

תיקון צו ירושה מה זה אומר?

סעיף 72 לחוק הירושה, תשכ"ה-1965(תיקון מס' 9 תשנ"ח-1998), קובע כך:

72(א)נתן רשם לעניני ירושה או בית משפט צו ירושה או צו קיום, רשאי כל אחד מהם, לגבי צווים שנתן, לפי בקשת מעוניין בדבר, לתקנם או לבטלם על סמך עובדות או טענות שלא היו בפניו בזמן מתן הצו; ואולם ראה רשם לעניני ירושה שלא להיזקק לעובדה או לטענה שהמבקש יכול היה להביאה לפני מתן הצו, או שיכול היה להביאה לאחר מכן ולא עשה כן בהזדמנות הסבירה הראשונה, יעביר את הבקשה לבית המשפט.

(ב)תוקן או בוטל צו ירושה או צו קיום לפי הוראות סעיף קטן (א), יודיע על כך הרשם לעניני ירושה ברבים וליורשים על פי דין או לנהנים על פי הצוואה.

לפיכך ומעיון בסעיף החוק הרלוונטי המחוקק קבע כי ניתן לבטל או לתקן צו ירושה לפי בקשת המעוניין וזאת בלבד כאשר מוצגות בפני אותו גורם מוסמך עובדות או טענות חדשות שלא היו ידועות קודם לכן. חשוב לציין עובדה זו מאחר ורבים טועים וחושבים שגם ראיה נחשבת לעילה לתיקון צו ירושה אך כאמור הפסיקה ערכה בעבר הפרדה בין ראיה ובין עובדה כאשר מדובר בראיה חדשה הדבר לא מהווה עילה לתיקון הצו.

דוגמא לעילה לתיקון צו ירושה אשר טופלה ע"י משרדנו כאשר אחד מן היורשים הסתלק חרף חובות רבים שהיו כנגדו וביניהם אף חוב מזונות ילדים – לאחר שהתברר כי היורש שהסתלק היה חלק מנכסי נדל"ן הצלחנו להוביל לתיקון צו ירושה ולביטול ההסתלקות. כמובן יש עוד שלל דוגמאות במגוון רחב של מקרים המאפשרים תיקון.

דרכי פעולה לתיקון צו ירושה נקבעו בתקנות הירושה:

תקנות הירושה, תשנ"ח-1998 (תיקון תקנות תשס"א-2000)

27.(א)המבקש תיקון או ביטול של צו ירושה או של צו קיום, יגיש בקשה בכתב לבית המשפט או לרשם לענייני ירושה שנתן את הצו; בבקשה יצוינו כתובות כל היורשים; העובדות הכלולות בבקשה יאומתו בתצהיר של המבקש ושל אדם אחר, אם קיימות עובדות הכלולות בבקשה שאינן בידיעתו האישית של המבקש; לבקשה יצורף אישור על תשלום האגרה שנקבעה.

(ב)בית המשפט או הרשם לעניני ירושה, לפי הענין, ישלח עותק מן הבקשה בדואר רשום לכל מי שצוין בצו כיורש, ויזמינו להשיב לבקשה בתוך ארבעה עשר ימים מיום המצאת ההזמנה.

(ב1)הוגשה בקשה לתיקון או לביטול של צו ירושה או של צו קיום צוואה שנתן הרשם לעניני ירושה, רשאי הוא להורות על עיכוב ביצוע של כל החלטה שנתן בקשר לעיזבון.

(ג)הבקשה תידון בפני בית המשפט או הרשם לעניני ירושה, לפי הענין, אולם אם הוגשה הבקשה לרשם לעניני ירושה, והוא ראה כי נתקיים אחד מן התנאים הקבועים בסעיף 67א(א) לחוק או אם ראה שלא להיזקק לבקשה לפי סעיף 72 לחוק, יעביר את הבקשה לבית המשפט כדי שידון בה; בית-המשפט רשאי שלא להיזקק לעובדה או לטענה שהמבקש יכול היה להביאה לפניו לפני מתן הצו, או שיכול היה להביאה לאחר מכן ולא עשה כן בהזדמנות הסבירה הראשונה.

(ד)הועברה הבקשה לבית המשפט, יראו את מגיש הבקשה כתובע ואת היורש כנתבע בתובענה.

(ה)החליט בית המשפט או הרשם לעניני ירושה לתקן או לבטל את הצו, ייתן צו מתוקן וישלח הודעה על כך לכל אחד מהצדדים; הודעה על תיקון הצו או ביטולו תישלח למרשם הארצי.

לפיכך בקשה לתיקון מוגשת לרשם הירושות אשר יכול לאשר את הבקשה או להפנות אותה לבית המשפט לענייני משפחה לצורך דיון מעמיק ובחינת הטענות כמובן שכל מקרה ומקרה לגופו של עניין.

סיכומו של דבר

למשרדנו פונים אנשים עם מגוון טענות ו/או סוגיות שונות ומגוונות חשוב כי טרם ביצוע כל פעולה להתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום וזאת כדי למנוע ביצוע פעולות בצורה שגויה.

כמובן יש מגוון רחב של שאלות ותשובות בעניין אך במאמר זה בחרנו להתייחס למס' פניות ספציפיות בהם נתקל משרדנו.

מחפשים עו"ד צוואה או ירושה? או עורך דין דיני משפחה? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

משרד עורכי דין מלכא ושות' מתעסק רבות בנושא דיני משפחה צוואות וירושות ובנושאים נוספים בתחום דיני משפחה והגירושין, פנו לייעוץ משפטי ללא התחייבות.

הכותב הינו עורך דין לענייני משפחה ממשרד עורכי דין מלכא ושות' המתעסק בדיני משפחה לרבות גירושין, צוואה, ירושה ועוד..

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

דיני משפחה וירושה – מלכא ושות' משרד עורכי דין דיני משפחה וירושה:

מלכא ושות' משרד עורכי דין -תיקון צו ירושה

מלכא ושות' משרד עורכי דין דיני משפחה וירושה

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו אחד המשרדים המובילים בארץ בענייני משפחה וירושה.

משדרנו מעסיק את מיטב עורכי הדין המומלצים בנושא הירושות, ונותן שירות דיסקרטי ואמין לקהל הלקוחות קרי המיוצגים.

מחפשים עורך דין דיני משפחה וירושה? פנו אלינו עוד היום!

למידע נוסף וייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין ירושה ודיני משפחה ניתן לפנות אלינו דרך הטלפון: 1-700-702-755 או דרך טופס צור קשר.

למשרדנו סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל-אביב, הרצליה ועפולה אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ בנושא דיני משפחה וירושה.

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורך דין לירושה? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין דיני משפחה בנושא ירושה ודיני משפחה ובנושאים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

 

5/5 - (16 הצבעות)