מאמר מקצועי העונה על שאלה חשובה ואשר עיקרה לאפשרות חיוב אישה בדמי מזונות

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בתחום גירושין ודיני משפחה.

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

 

לנוכח פניות בימים האחרונים למשרדנו מצד גברים שמעוניינים לדעת מתי מתאפשר להם לדרוש מזונות בגין ילדיהם – שאלה חשובה זו נשאלת כאשר במקרים לא מועטים לנוכח התקדמות החברה הילדים נמצאים בחלוקה שווה (הורות משותפת) או בזמני שהייה "מוגברים" אצל האב.

במהלך השנים האחרונות ראינו את שינוי המגמה בתחום הגירושין הן לגבי זמני השהות והסדרי הראיה ואין לגבי חלוקת הנטל הכלכלי – דמי המזונות – בין בני זוג. כאמור שינוי הפסיקה הינו כורח המציאות ואט אט העניין מתחיל להשתרש בתוך עניין שבשגרה.

במאמר זה בחרנו להפנות ל-2 פסקי דין אחד של בית המשפט לענייני משפחה בטבריה והשני ניתן רק לאחרונה על ידי בית הדין הרבני בנתניה.

חיוב אישה במזונות ילדים בבית המשפט לענייני משפחה:

פס"ד (משפחה טבריה) תלה"מ 68474-05-19, פלוני נ' אלמונית (ניתן ביום 13/03/2022) – קבע כב' השופט ארנון קימלמן כך:

השאלה שעמדה להכרעה בפס"ד היא כיצד ראוי לקבוע את חלוקת נטל המזונות בין הורים יהודים כאשר המשמורת הפיזית הבלעדית נמסרה לידי האב, ולאם נקבעו זמני שהות מועטים הכוללים מפגש עם הקטינים פעם בשבוע למשך שעתיים. אין חולק כי במקרה מעין זה האב מוציא מכיסו את עלויות המזונות ההכרחיים בעוד שלאם אין הוצאות ישירות בגין הילדים.

בית המשפט קבע כי האם תשלם מזונות ילדיה לאב (מזונות זמניים) שהפכו למזונות קבועים. ראוי להבהיר כי פס"ד מתייחס להלכות שונות ביהדות וכן אף לפסיקה רחבה הניתנת ע"י בתי המשפט לענייני משפחה – מקריאה מקיפה של פס"ד ניתן לראות את הכניסה לפרטים הקטנים ועל-כן מבחינתנו מדובר בפס"ד חשוב שבחן את נסיבות המקרה ואף מפרט את דרכי החישוב אליו הגיע כב' השופט הנכבד בחיובו בדמי מזונות את האם.

חיוב אישה במזונות ילדים בבית הדין הרבני:

בפס"ד (רבני נתניה) שניתן בתיק 1190454/6, פלונית נ' פלוני – קבע כב' הרב אוריאל אליהו כך:

"העלנו כי ע"פ ההלכה, ע"פ הצדק וע"פ רוח ההלכה, וכן ע"פ החוק ורוח החוק, כיום האם והאב צריכים לשאת בעול המזונות באופן שיתופי, שוויוני ויחסי ליכולותיהם והכנסותיהם, זאת בעקבות שני השינויים הדרמטיים שהרחבנו עליהם, השינוי באופי הכלכלה המשפחתית והשינוי בפסיקה הקובעת איזון בזכויות, מה שמוביל בצורך לאיזון באחריות ובחובות.

לצורך כך, יש לקבל את הפרשנות הקובעת כי כבר מגיל הלידה חיוב המזונות הינו מדין צדקה, וכן את הפרשנות שהאם חייבת כמו האב בדיני צדקה, לחלופין, יש לתקן תקנות או לשנות את החוק בהתאם לנ"ל.

לחלופין יש לחזור לכלכלת המשפחה המשתקפת בהלכה היהודית על כלל מרכיביה, כולל בענייני הרכוש והירושה.

בפסק דין זה פרסנו שיטת הלכה מרכזית הקובעת כי חיובי המזונות, אף מתחת לגיל שש, הינם חיובים מכח צדקה בלבד, אם ע"פ הר"ן ואם ע"פ הרשב"א, קביעה המאפשרת תשתית לשינוי מהותי בפסיקת דמי מזונות גם לפי הדין האישי-העברי.

סבורני, כי ערכאות השיפוט הדתיות והאזרחיות צריכות לתת את הדעת לנתונים ולעובדות שהועלו בהרחבה במאמר, ובמקביל על המחוקק לערוך את השינוי הנצרך בחוק, בהתאם לקריאת מועצת הרה"ר ולפסיקת ביה"ש העליון בבע"מ 919/15 כך ששני ההורים ישאו בעלות גידול הילדים כאחד בהתאם ליכולתיהם הכלכליות ללא הבדל מגדרי, ולהוביל לשינוי אבולוציוני של מערכות השפיטה."

סיכומו של דבר

אין מחלוקת כי הן בתי המשפט לענייני משפחה והן בתי הדין הרבני עוברים שינוי בתפיסה הנוגעת לחיוב דמי מזונות ילדים בהתאם לזמני השהות וללא קשר לייחוס המגדרי. מאמר זה אשר הפנה לשינוי התפיסה מהותי לנוכח מגוון השאלות והפונים למשרדנו. חשוב לציין כי קיימת חשיבות עליונה בהבנה של המסגרת המשפטית גם כאשר קיים רצון לנהל את הליך הגירושין בהסכמה וזאת רק בכדי למנוע בעתיד ממי מהצדדים להרגיש כי לא בחן את מלוא זכויותיו – חרף האמור קיימת חשיבות להבין כי דרך המלך בהליכים מסוג זה היא דרך הפשרה והכבוד ההדדי.

כמובן יש מגוון רחב של שאלות ותשובות בעניין אך במאמר זה בחרנו להתייחס למס' פניות ספציפיות בהם נתקל משרדנו.

מחפשים גירושין? או עורך דין דיני משפחה? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

משרד עורכי דין מלכא ושות' מתעסק רבות בנושא דיני משפחה וגירושין ובנושאים נוספים בתחום דיני משפחה הירושה והצוואה, פנו לייעוץ משפטי ללא התחייבות.

הכותב היינו עורך דין לענייני משפחה ממשרד עורכי דין מלכא ושות' המתעסק בדיני משפחה לרבות גירושין, צוואה, ירושה ועוד..

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

דיני משפחה וגירושין – מלכא ושות' משרד עורכי דין דיני משפחה וגירושין:

מלכא ושות' משרד עורכי דין דיני משפחה -דיני משפחה | עורך מוסמך לייפוי כוח

מלכא ושות' משרד עורכי דין דיני משפחה וגירושין

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו אחד המשרדים המובילים בארץ בענייני משפחה וגירושין.

משדרנו מעסיק את מיטב עורכי הדין המומלצים בנושא גירושין, ונותן שירות דיסקרטי ואמין לקהל הלקוחות קרי המיוצגים.

מחפשים עורך דין דיני משפחה וגירושין? פנו אלינו עוד היום!

למידע נוסף וייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין גירושין ודיני משפחה ניתן לפנות אלינו דרך הטלפון: 1-700-702-755 או דרך טופס צור קשר.

למשרדנו סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל-אביב, הרצליה ועפולה אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ בנושא דיני משפחה וגירושין.

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורך דין לגירושין? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין דיני משפחה בנושא גירושין ודיני משפחה ובנושאים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

 

5/5 - (16 הצבעות)