מהי אחריותו של קבלן לאחר מסירת נכס

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בתחום המקרקעין והנדל"ן

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

אחריות הקבלן בנוגע אל הליקויים בבנייה:

כאשר אדם רוכש דירת מגורים ו/או נכס מקבלן או יזם קיימת ציפייה כי מדובר בנכס אשר לא צפויים לו הפתעות מוסתרות שבגינם ייאלץ הרוכש להשקיע כספים.

כאמור כל רוכש זכאי לקבל את האחריות הקבועה בחוק הן לגבי המבנה והן לגבי רטיבות ונזילות (בעיה שכיחה ונפוצה).

אחת הטעויות הנפוצות ביותר אצל רוכשים זה שהם לא מתעדים את הפניות לקבלן / היזם שמכר להם את הנכס מה שמקשה להוכיח מתי נוצר הנזק / התקלה וכן מתי והאם יש התיישנות לפנייתם (כאשר מדובר בנזק שחוזר על עצמו כל שנה).

אחד מפסקי הדין בו מרבים להשתמש מאחר ומדובר על תקלה חוזרת – ניתן על ידי בית משפט בירושלים על ידי כב' השופ' מרים ליפשיץ-פריבס ת"א 48734-04-14 מבורך ואח' נ' משהב חברה לשכון בנין ופתוח בע"מ ואח'.

התייחסות לפסק הדין ואמון הצדדים:

בית המשפט קבע כך:

"בהתחשב בביצוע תיקונים חוזרים ונשנים ע"י הנתבעות שהיה עליהן לסיים בהצלחה את ביצועם זה מכבר ולא עשו כן ולו גם מועד סילוק הפועלים לפי דידם בשנת 2010 וכן לאור חוות דעת המומלץ מטעם בית משפט ממנה עולה כי הטיפול היה כושל בחלק מהליקויים, אין להורות כבקשת הנתבעות על ביצוע התיקונים על ידן. היחסים בין הצדדים עלו על שרטון והיו ליחסים מכבידים עד כדי אובדן אימון ביניהם . לפיכך, קיים חשש כי ביצוע תיקונים ע"י הנתבעות יולידו הליכים נוספים. מכל אותם טעמים, אין להיעתר לבקשתן לביצוע התיקונים על ידן ( ע"א 472/95 זכריה זלוצין ואח' נ' דיור לעולה בע"מ, פ"ד נ(2) 858,865-866 , להלן –"פרשת זלוצין")."

משקלה של חוות דעת של מומלץ מטעם בית משפט:

לעניין זה בחרה כב' השופטת בהלכת מבורך לצטט את פס"ד ע"א 293/88, חברת יצחק ניימן להשכרה בע"מ נ' מונטי רבי ואח', [פורסם בנבו] תק-על 90(2), 532.

"משממנה בית המשפט מומלץ על מנת שחוות דעתו תספק לבית המשפט נתונים מקצועיים לצורך הכרעה בדיון, סביר להניח שבית המשפט יאמץ ממצאיו של המומלץ אלא אם כן נראית סיבה בולטת לעין שלא לעשות זאת. אכן עד מומלץ כמוהו ככל עד – שקילת אמינותו מסורה לבית המשפט ואין בעובדת היותו מומלץ כדי להגביל שקול דעתו של בית המשפט. אך כאמור לא ייטה בית המשפט לסטות מחוות דעתו של המומלץ בהעדר נימוקים כבדי משקל שיניעוהו לעשות כן"(ראו גם: ע"א 558/96 ,1240/96 חברת שיכון עובדים בע"מ נ' רוזנטל חנן ואח' , פ"ד נב(4) 563, 569).

סיכומו של דבר:

בית המשפט בחן בפס"ד מבורך לא רק בצורה יבשה האם יש התיישנות ממועד המסירה – למעשה כניסת ביהמ"ש לפרטים הקטנים הובילו לכך שטענת ההתיישנות לא חלה ועל-כן חשוב לדעת כי תיעוד כל פגם בדירה גם לאחר תיקונו יכול לעזור בהמשך הדרך כדי להוכיח כי מדובר בבעיה חוזרת המאריכה את תקופת ההתיישנות.

משרדנו מלווה הן אזרחים והן קבלנים בתביעות נזק רכוש ובמאמר זה בחרנו להציג נקודה אחת מני רבות הנוגעות לתחום המקרקעין.

מחפשים עורך דין מקרקעין? או תביעה נגד קבלן? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

משרד עורכי דין מלכא ושות' מתעסק רבות בנושא המקרקעין ובנושאים נוספים בתחום ייצוג דיירים, התחדשות עירונית, ליווי מכירת דירה, ליווי רכישת דירה מקבלן ו/או יד 2 ועוד… פנו לייעוץ משפטי ללא התחייבות.

הכותב היינו עורך דין מקרקעין ונדל"ן ממשרד עורכי דין מלכא ושות' המתעסק במקרקעין, מכירת דירה, רכישת דירה חדשה או יד 2 לרבות ליווי התחדשות עירונית וליווי דיירים ועוד… 

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

מקרקעין ונדל"ן – מלכא ושות' משרד עורכי דין מקרקעין ונדל"ן:

מלכא ושות' משרד עורכי דין דיני משפחה -דיני משפחה | עורך מוסמך לייפוי כוח

מלכא ושות' משרד עורכי דין מקרקעין

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו אחד המשרדים המובילים בארץ בענייני מקרקעין.

משדרנו מעסיק את מיטב עורכי הדין המומלצים בנושא מקרקעין, ונותן שירות דיסקרטי ואמין לקהל הלקוחות קרי המיוצגים.

מחפשים עורך דין מקרקעין? פנו אלינו עוד היום!

למידע נוסף וייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין מקרקעין ונדל"ן ניתן לפנות אלינו דרך הטלפון: 1-700-702-755 או דרך טופס צור קשר.

למשרדנו סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל-אביב, הרצליה ועפולה אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ בנושא מקרקעין ונדל"ן. 

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורך דין מקרקעין? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין מקרקעין בנושא תביעות קבלנים ובנושאים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

 

5/5 - (16 הצבעות)