מאמר בנושא משפט אזרחי ונזק רכוש – התיישנות ושיהוי במשפט האזרחי

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בנזקי רכוש במשפט האזרחי

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

עובדות המקרה בקצרה:

בתיק בו ייצג משרדנו בביהמ"ש השלום בקריות הובא בפני ביהמ"ש מקרה שבו נגרם לאדם נזק רכוש בשנת 2019 כתוצאה מקצר חשמלי בג'קוזי אותו רכש לביתו מהחברה.

חב' הביטוח פיצתה את אותו אדם בסכום של עשרות אלפי ש"ח ופנתה בתביעה בשנת 2022 לפי סעיף 62 לחוק חוזה ביטוח (תחלוף) כנגד החברה אשר לטענתם מכרה את מכשיר הג'קוזי.

חב' הביטוח אף צירפה דוח חוקר שריפות ודוח שמאי שנערכו בסמוך לקרות האירוע (2019).

הסוגיות המשפטיות שיהוי והתיישנות:

מיד עם קבלת התביעה טען משרדנו כי מאחר והג'קוזי נמכר בשנת 2013 כי אז קמה לחברה הזכות לטעון להתיישנות או שיהוי.

הלכה פסוקה היא כי "שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע – שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי." (ראה: ע"א 6805/99 תלמוד תורה הכללי והישיבה הגדולה עץ חיים בירושלים נ' הועדה המקומית לתכנון ולבניה ירושלים, פד"י נז(5), 433). (מקום שלא נאמר אחרת, ההדגשה אינה במקור-ג.מ).

לצורך הוכחת טענת השיהוי נדרש הטוען להוכיח כידוע 2 יסודות: "כי בנסיבות המקרה התובע זנח את זכות התביעה העומדת לו, או שבמשך הזמן שינה הנתבע את מצבו לרעה. היו שהוסיפו תנאי חלופי שלישי שעניינו שיהוי שנגרם עקב חוסר תום לבו של התובע…"

עוד טען המשרד כי לא ניתנה אפשרות לחברה לבחון בזמן אמת את מקרה השריפה דבר שפגע באפשרותה להתגונן באופן ראוי לדוגמא לצרף חוו"ד מומלץ נגדית ולבוא בדין ודברים עם חב' הביטוח בזמן אמת, וכן טען משרדנו כנגד חוו"ד השמאי אשר צורפו לכתב התביעה כי הנטען בה מוכחש מהטעם השפוט שהשמאי קבע בין היתר רכיב פיצוי בסכום כפול מהעלות של רכישת הג'קוזי מהחברה בפועל.

תמצית החלטת בית המשפט:

ביהמ"ש הנכבד, לאחר שקיים דיון לגופו של עניין וקבע כי נוכח הנסיבות המפורטות בכתב הגנתה של החברה ואי הוכחה כי המכשיר שנשרף הינו המכשיר אותו סיפקה החברה בשנת 2013, החליט  לדחות את התביעה במלואה.

אשר על כן מומלץ בכל מקרה לבחון טענות מקדמיות וכמובן לבחון האם הטענות אשר נטענות כעובדות על ידי חב' הביטוח בכלל וכל תובע בפרט אכן עולות בקנה אחד עם נסיבות העניין ומסמכים שניתן לאתר לא תמיד בקלות שנים לאחר קרות האירוע.

מחפשים עורך דין לנזק רכוש? או עורך דין במשפט האזרחי? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

משרד עורכי דין מלכא ושות' מתעסק רבות בליווי בתחום במשפט האזרחי, נזיקין, נזק רכוש, הפרת חוזים ועוד…

הכותב היינו אזרחי / נזיקין ממשרד עורכי דין מלכא ושות'.

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

עורך דין נזק רכוש – מלכא ושות' משרד עורכי דין:

מלכא ושות' משרד עורכי דין אזרחי | נזק רכוש

מלכא ושות' משרד עורכי דין עורך דין אזרחי / נזק רכוש

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו אחד המשרדים המובילים בארץ בתחום המשפט האזרחי.

משדרנו מעסיק את מיטב עורכי הדין המומלצים בנושא המשפט האזרחי והנזיקי ונותן שירות דיסקרטי ואמין לקהל הלקוחות קרי המיוצגים.

מחפשים עורך דין נזק רכוש? פנו אלינו עוד היום!

למידע נוסף וייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין אזרחי / עורך דין נזיקין ניתן לפנות אלינו דרך הטלפון: 1-700-702-755 או דרך טופס צור קשר.

למשרדנו סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל-אביב, חפצי-בה ושת"פ בעפולה אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ במגוון תחומי המשפט האזרחי וכן בענייני הנזיקי, נזקי רכוש, תאונות דרכים, תביעות אזרחיות ועוד…

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורך דין לנזק רכוש / אזרחי? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין לייצוג וליווי בתחום נזיקין / נזק רכוש / אזרחי / תביעות אזרחיות ובנושאים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

5/5 - (23 הצבעות)