תביעה היא הליך בדיון שבו מבקש אדם מבית המשפט סעד המופנה כנגד אדם אחר. המושג תביעה נכון הוא גם לבתי המשפט השונים כדוגמא בית המשפט לענייני משפחה או אף בבית הדין הרבני או בית הדין השרעי או בית המשפט המחוזי בשבתו כבית המשפט לעניינים מנהליים והרשימה עוד ארוכה.

על אף השוני בין התביעות השונות המהות הינה דומה מאחר ומבקש התביעה פונה לצורך קבלת סעד שיכול להיות כספי ו/או כצו עשה ו/או בכל סעד הניתן לקבל בחוק.

הדיון בתביעה מתחיל עם הגשת כתב תביעה, לאחר המצאתו לנתבע רשאי הנתבע להגיש כתב הגנה תוך תקופה קצובה משתנה בין הליך להליך, ובאם לא כן ניתן יהיה לקבל נגדו פסק דין בהעדר הגנה.

באם הוגש כתב ההגנה יכול התובע להגיש כתב תשובה לרוב קיים צורך כי יגובה בתצהיר התובע, אך אינו מחויב לעשות כן ולמעשה יראה בית המשפט את כל האמור בכתב ההגנה כמוכחש. כבר בשלב זה קיימת אפשרות להגיש הודעות צד ג', תביעה שכנגד, בקשות לסעדים זמניים ועוד.

לאחר התגבשות כתבי הטענות מגיע זמן קדם המשפט, בו דנים בעניינים מקדמיים ביניהם התיישנות, סמכות מקומית או עניינית, צירוף נתבעים ותובעים, גילוי מסמכים, שאלונים, פרטים נוספים וכיוצא בזה. לאחר סיום ההליכים המקדמיים ייקבע התיק לישיבת הוכחות, בה יביאו הצדדים את ראיותיהם, ויישמעו עדיהם.

בסיום ההליך ייתן בית המשפט את פסק דין, שבו יכריע האם ראוי התובע לקבל את הסעדים שביקש, ואף ייקבע הוצאות משפט ובין היתר שכר טרחת עורך דין.

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

מלכא ושות' משרד עורכי דין:

טלפון: 1-700-702-755, למשרד סניף ראשי בחיפה ושלוחה בתל-אביב אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ.

אין למלכא משרד עורכי דין דירוג כעת.