מאמר בנושא נזיקין – פגיעת קטין בבית ספר עקב החלקה

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בתחום הנזיקין

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

רקע כללי:

בביהמ"ש השלום בחיפה (ת"א 37737-12-18) נבחנה תביעה לפיצוי בעקבות תאונה שאירעה לתובעת במהלך לימודיה כאשר לטענת התובעת בעת שירדה במדרגות ביה"ס החליקה עקב מים ונפגעה ברגל שמאל.

עובדות המקרה בקצרה:

במועד התאונה הייתה התובעת כבת 12, כיום הינה כבת 26 ו – 4 חדשים, אחות מוסמכת במקצועה.

מומלץ ביהמ"ש קבע לתובעת נכות בשיעור של 5% בגין הגבלה קלה בתנועות קרסול וכן נכות בשיעור של 5% בגין צלקת.

לאירוע לא היו עדים או נוכחים אחרים דבר זה הגיע לפתחו של ביהמ"ש הנכבד שהיה צריך לבסס החלטתו בהתבסס על עדות יחידה.

תמצית החלטת בית המשפט:

ביהמ"ש קבע כי עדותה של התובעת בדבר נסיבות התאונה הינה עדות יחידה של בעל דין, ובהתאם להוראות סעיף 54 לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א-1971, ניתן לקבלה ולבסס על פיה ממצאים עובדתיים רק אם נמצא להם סיוע בתשתית הראייתית.

סיוע לעצם הטענה כי התובעת נחבלה בבית הספר ניתן למצוא במסמכים הרפואיים המידיים לאחר התאונה; למסמכים אלו, הנערכים בטרם קיבל הנפגע יעוץ משפטי או אחר, נתונה מידה רבה של אותנטיות ומהימנות, כאשר בהפניה לחדר המיון שקיבלה התובעת בקופת החולים נכתב כי "לדברי האבא נחבלה בקרסול השמאלית בביה"ס", בסיכום האשפוז הראשון מבית החולים, בו נכתב "לדברי האם ביום קבלתה נפלה בבית הספר ונחבלה ברגל שמאל, נבדקה בקופ"ח והופנתה למיון".

ביהמ"ש הוסיף וקבע כי העובדה שהתובעת, המלווֶה שלה או אמה לא פירטו בפני רופאי קופת החולים ובית החולים את סיבת ההחלקה ולא ציינו בפניהם כי החליקה בשל מים, לא צריכה להיות לתובעת לרועץ.

בנוסף קבע ביהמ"ש כי, עדותה של התובעת בעניין סיבת נפילתה הייתה עקבית, יציבה וקוהרנטית.

ביהמ"ש קבע עוד, כי הימצאות מים על משטח המשמש להליכה, לא כל שכן – על מדרגות המשמשות לעלייה וירידה, יוצרת סיכון בלתי טבעי ובלתי סביר, ודאי במקום המשרת ציבור רחב של ילדים ומבוגרים: משטחי בית הספר, לרבות גרמי המדרגות, אמורים להיות יבשים ופנויים ממכשולים.

יחד עם זאת, מצא ביהמ"ש לנכון לייחס לתובעת אשם עצמי תורם, כאשר בשים לב לגילה של התובעת, מצא ביהמ"ש לנכון להשית עליה אשם תורם בשיעור של 10%.

לעניין הצלקת קבע ביהמ"ש כי על פי ההלכה הפסוקה, נכות פלסטית או אסתטית אינה נחשבת כנכות תפקודית, אלא אם כן מדובר בצלקות חריגות, כגון צלקות קלואידיות חמורות וכואבות או צלקות גסות ומכוערות במיוחד, או כאשר המדובר בנפגע שעיסוקו עלול להיפגע ישירות מפגיעה אסתטית, כגון שחקן במה או דוגמן (ע"א 8639/04 דולב חברה לביטוח בע"מ נ' גבוע [פורסם בנבו] [18.5.2006]; ת"א (מחוזי ת"א) 1253/94 מיכאלוביץ נ' חברת הביטוח כלל בע"מ [פורסם בנבו] [30.12.2002]).

אכן, ההלכה הנוהגת לגבי קטינים היא כי על פי רוב יש להעמיד את שיעור הנכות התפקודית על שיעור הנכות הרפואית או קרוב לכך (ע"א 5148/05 קוגלמס נ' לוי [פורסם בנבו] [20.2.2008]; ע"א 7548/13 שפורן נ' תורג'מן [פורסם בנבו] [27.1.2014]); רע"א 6572/21 המאגר הישראלי לביטוחי רכב (הפול) נ' פלוני [פורסם בנבו] [20.10.2021]); עם זאת, הנחת עבודה זו ניתנת לסתירה, במיוחד כאשר מדובר בנכויות נמוכות; שכן, כידוע, דרכם של קטינים להסתגל למומם ולפתח "דרכים עוקפות" כדי להתגבר על מגבלות פיזיות ואחרות, ולנתב את דרכם ומקצועם לעתיד באופן שנכותם לא תגביל אותם, או לכל הפחות תגבילם במידה מועטת בלבד (ע"א 7008/09 עבד אלרחים נ' עבד אלקאדר [פורסם בנבו]

יכולת זו של קטינים להסתגל לפגיעה, באופן שהשלכתה של זו על כושר השתכרותם תהיה מזערית, קיימת במיוחד במקרים של נכויות נמוכות, עד לשיעור של 10%. במקרים כאלו, נפסק, הפרקטיקה הנוהגת היא לפסוק בגין ראש נזק זה סכום גלובלי (רע"א 7798/18 פלונית נ' עדי שושנה ואח' [פורסם בנבו] [22.11.2018]), תוך הפחתה מסוימת מתוך הסכום האריתמטי המלא, המשקפת את אפשרות הסתגלות הקטין למומו.

לעניין הנזק קבע ביהמ"ש את סכומי הפיצוי הבאים:

כאב וסבל – 50,000 ₪.

הפסדי שכר וגריעה מכושר ההשתכרות –  סך של 100,000 ₪, ובצירוף פיצוי בשיעור 12.5% בגין הפסדי פנסיה – 112,500 ₪.

עזרת הזולת –  סך של 6,000 ₪.

הוצאות רפואיות ונסיעות –  פיצוי גלובלי בסך של 3,000 ₪.

מתוך סכום זה קבע ביהמ"ש כי יש לנכות שיעור 10% בגין האשם העצמי התורם של התובעת, והיתרה הינה 154,350 ₪.

מחפשים עורך דין לנזיקין? או עורך דין נזקי גוף? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

משרד עורכי דין מלכא ושות' מתעסק רבות בליווי בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי והן בתחום נפגעי משרד הביטחון.

הכותב היינו עורך דין לנזיקין / ביטוח לאומי ממשרד עורכי דין מלכא ושות'.

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

עורך דין נזיקין – מלכא ושות' משרד עורכי דין:

מלכא ושות' משרד עורכי דין נזיקין | נזקי גוף

מלכא ושות' משרד עורכי דין עורך דין נזיקין / נזקי גוף

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו אחד המשרדים המובילים בארץ בתחום הנזיקין.

משדרנו מעסיק את מיטב עורכי הדין המומלצים בנושא הנזיקי, ונותן שירות דיסקרטי ואמין לקהל הלקוחות קרי המיוצגים.

מחפשים עורך דין נזיקין / ביטוח לאומי? פנו אלינו עוד היום!

למידע נוסף וייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין נזיקין / עורך דין משרד הביטחון ניתן לפנות אלינו דרך הטלפון: 1-700-702-755 או דרך טופס צור קשר.

למשרדנו סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל-אביב, חפצי-בה ושת"פ בעפולה אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ במגוון תחומי המשפט האזרחי וכן בענייני משרד הביטחון, ביטוח לאומי, נזקי גוף, נזק רכוש, מיסים, גירושין, דיני משפחה, צוואה, ירושה

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורך דין נזיקין / משרד הביטחון? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין לייצוג וליווי בתחום נזיקין / נזק גוף / ביטוח לאומי / משרד הביטחון ובנושאים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

5/5 - (24 הצבעות)