סניף ראשי חיפה:
אנדריי סחרוב 9 בניין רג'וס קומה 8 מת"מ חיפה.
סניף תל אביב:
רח' ברקוביץ 4 ( מגדל המוזיאון), קומה 7.
שלוחה שת"פ עפולה:
שדרות הנשיא 18 (בניין שילב), קומה 3 , עפולה.

התיישנות חובות לביטוח לאומי

התיישנות חובות לביטוח לאהתיישנות חובות לביטוח לאומי- חוק ההתיישנות מהו?ומי – חוק ההתיישנות מהו?

חוק ההתיישנות חל על פרק הזמן בו ניתן לתבוע מאדם פשוט ועד גופים גדולים(מוסדות,חברות עסקיות) בהתאם לראש הנזק הנטען ומומלץ לבדוק היטב את פרק זמן ההתיישנות, משום שלכל ראש נזק ועילה, מועד התיישנות המתאים לו.

אחד הגופים שניסו לטעון כי אצלם לא חל פרק זמן של התיישנות הוא המוסד לביטוח לאומי, כאשר טענת המוסד לביטוח לאומי הינה כי התיישנות אינה חלה אצלם לא במקרה שבו הם נתבעים לשלם לאדם כלשהו כספים, אלא במקרה הפוך, דהינו אדם שלטענתם חייב להם כסף לא תעמוד לו טענת התיישנות כלפי המוסד לביטוח לאומי והמוסד לביטוח לאומי יוכל להיפרע ממנו בכל עת.

התיישנות חובות לביהתיישנות חובות לביטוח לאומי - השינויים בלשון החוקטוח לאומי – השינויים בלשון החוק

מאמר זה יביא בקצרה שינוי עצום שחל, באשר לגביית חובות ע"י המוסד לביטוח לאומי, עיריות ורשויות אחרות הפועלות מכוח פקודת מיסים גביה, בשנים האחרונות.

בפס"ד (לגישת הח"מ לא פחות ממבריק) של ביהמ"ש העליון אשר פורסם בחודש 06/2010 נקבע כי הליכי גביה מנהליים מהווים "תביעה לקיים זכות" כאמור בסעיף 2 לחוק ההתיישנות, תשי"ח – 1958, ועל כן ניתן לטעון לגביהם טענת התיישנות.

היוצא מכך, כי על הרשות באשר היא לפעול לגביית חובות בתוך 7 שנים ממועד היווצרות החובות.

בפס"ד הנ"ל נאמרו הדברים הבאים היפים למאמרנו:

"נראה לי, כי המתחם הלשוני של הביטוי "תביעה לקיים זכות" רחב דיו כדי להכיל את שתי החלופות הפרשניות וניתן אף לומר כי הוא נוטה יותר לאפשרות המרחיבה הכוללת בתחומה גם את הליכי הגבייה המינהליים. כאמור, הליך הגבייה המינהלי נפתח בהפניית דרישה לנישום לעמוד בתשלום חובו. רק אם הנישום לא מציית, מוקנית סמכות לגורם מינהלי להחליט על נקיטת הליכי גבייה מינהליים. בדרישה לשלם ניתן, לכאורה, לראות "תביעה לקיים זכות…

…תכליתם של הסדרי הגבייה המינהליים היא להעניק לרשות אמצעי אדמניסטרטיבי נוח ויעיל לגביית החוב. הא ותו לא…".

יש לציין, כי בעניין החובות לביטוח לאומי, הורה ביה"ד האזורי לעבודה בנצרת למוסד לביטוח לאומי להשיב לתובעת כספים אשר נגבו ממנה שלא כדין מאחר וחלה התיישנות על גביית דמי הביטוח (ראה: ב"ל (נצרת) 3142-09 לבנה חג'ג' נ' המוסד לביטוח לאומי).

אשר על כן, במקרה ובו נתבקשתם לשלם למוסד לביטוח לאומי, לעירייה או לכל רשות אחרת כספים בגין חובות עבר, רצוי ומומלץ לבחון האם קיימת לזכותכם האפשרות לטעון טענת התיישנות כנגד הרשות. כמובן במקביל לבחינת טענות נוספות, כגון: שיהוי מצד הרשות, פגיעה בזכות הטיעון וכו'.

הכותב הינו ממשרד מלכא ושות' עורכי דין המתעסק בנדל"ן, נזיקין, ביטוח לאומי, דיני עבודה והוצאה לפועל.

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי או ייעוץ רפואי, אלא כמידע כללי בלבד.

משרד עורכי דין מלכא ושות' – מי אנחנו?

ביטוח לאומי - עורך דין מלכא ושות'מחפשים עורך דין ביטוח לאומי המטפל בהתיישנות חובות לביטוח לאומי? פנו אלינו ואנו ב-משרד עורכי דין מלכא ושות' נדאג ללוות אתכם בתהליך מול המוסד לביטוח לאומי, אנו נמלא את הטפסים מביטוח לאומי, נאסוף את המסמכים הרפואיים הנדרשים, נשלח אתכם במידת הצורך בלבד לרופא מומלץ בהתאם לסוג הפגיעה וכו'.

עורכי הדין ב-משרד עורכי הדין מלכא ושות' נותנים מענה במגוון רחב של תחומים, למשרדנו יש סניף ראשי בחיפה ושלוחה בתל אביב, אך אנו נותנים מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ, מצפון ועד דרום.

ניתן למצוא ברחבי האתר עוד תחומים משפטיים רבים כמו: הוצאה לפועל, דיני עבודה,דיני משפחה ועוד רבים אחרים, בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

לפרטים ומידע נוסף הנכם מוזמנים ליצור קשר דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

5/5 - (1 הצבעה)

שתפו אותנו ברשתות חברתיות!