מאמר מקצועי מאת עו"ד מיסים בנושא ערבות לרשויות המס והדרישה לגילוי מסמכים.

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בתחום מיסים / מיסוי,

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

מקרה שהיה במשרדנו כך היה, לימים הגיע לפתח משרדנו לקוח שחתם כלפי צד ג' ערבות לחובות מס, עוד באותה פגישה התברר כי הלקוח לא היה הערב היחיד בתיק ולמעשה חתמו על אותו נישום שני ערבים.

לימים הנישום לא עמד בהסדר והמדינה החלה לנקוט הליכים כנגד הערב. תוך מס' ימים מצא עצמו אותו ערב בעיקולים בכל מקום אפשרי ועם דרישה לתשלום חוב של מאות אלפי שקלים.

מלכא ושות' משרד עורכי דין מייצג לקוחות רבים שחתמו על ערבות לרשויות המס.

צריכים ייעוץ משפטי מעורך דין מס הכנסה? התקשרו 1-700-702-755!

ערבות לרשויות המס – פניית ראשונית לרשויות המס:

משרדנו שדוגל בהדברות ובניסיון למצוא פתרון לכל בעיה משפטית פנה למשרדי הרשות וביקש ראשית לעכב את ביצוע העיקולים וכמובן לקבל מסמכים הנוגעים הן לנישום והן לערב הנוסף.

לאחר דין ודברים והתנגדות נחרצת של המדינה בטענה של פגיעה בפרטיות לחשוף את המסמכים הנדרשים פנה משרדנו תוך כדי הפניית המדינה לפסיקה מהתחום האזרחי ולאו דווקא מתחום המס וטען כי קיימת חובה על המדינה לחשוף את כל החומר הנוגע לערבות המדוברת.

מחפשים עורך דין לייצוג מול רשויות המס? התקשרו 1-700-702-755!

הדרישה לגילוי מסמכים – נימוק משפטי מתוך פס"ד קיימים:

בין היתר הפנה משרדנו לפס"ד שניתן על ידי בית-המשפט העליון (השופט ש' לוין) רע"א 3545/90 בנק המזרחי המאוחד בע"מ נ' אפ. אר. למימון והשקעות בע"מ ואח':

"לא זו בלבד שיש לבית-המשפט סמכות לצוות על גילוי מסמכים, אלא שזו זכותו הקנויה של הנתבע-הבנקאי כי כך ייעשה, אחרת תישמט הקרקע תחת ההצדקה והתוקף לבירור התביעה בסד"מ, ולחיוב הנתבע לבקש רשות להגן."

מבחינה דיונית, הלכת אפ.אר. הציבה את זכות הגילוי כתנאי סף לבירור התביעה הבנקאית בסד"מ, אשר הפרתה מביאה לרשות "אוטומטית" וגורפת להתגונן.

מסקנה גורפת זו התחייבה מכך שבית-המשפט העליון תפס את שאלת זכות הגילוי של הנתבע הבנקאי בסד"מ כנוגעת לזכות הטיעון שלו: אין כל תוקף או הצדקה לחיוב הנתבע הבנקאי בסד"מ לבקש רשות להגן, אם אין בפניו פרטי המסמכים והחשבונות המרכיבים את החוב.

כמו-כן ראוי להפנות להחלטה המדברת על הנישום עצמו ולא כערב, בפס"ד 26342-01-16, ברודקום  סמיקונדקטורס ישראל בע"מ נ' פקיד שומה כפר סבא, ניתן ביום 19.11.2017, המבקשת ביקשה להורות לפקיד השומה לגלות ולמסור לעיונה מסמכים הקשורים בשומות המס שהוצאו לה לשנים 2010-2011, וכן את פרטי הסדרי שומה אשר נערכו עם נישומים אחרים אשר לטענתה נסיבותיהם דומות לאלה שלה.

פקיד השומה העביר לברודקום במסגרת הליך גילוי המסמכים רק מסמכים חלקיים, בטענה כי אלו המסמכים הרלוונטיים אשר עמדו בפניו בעת קבלת ההחלטה.

לטענתו, אין בכוונתו לעשות שימוש בשאר המסמכים שלא גולו במסגרת הערעור ולכן הם לא חייבים גילוי.

מחפשים עורכי דין מובילים בתחום המיסוי? התקשרו 1-700-702-755!

קביעת בית המשפט:

בית המשפט קבע, כי נוכח היות רשות המס רשות מנהלית, ולאור עקרון הגילוי, נדרשת הרשות ככלל לחשוף בפני הנישום את כל החומר אשר נאסף על ידה והיווה בסיס להחלטה.

באם ניקח אף את המגמה המשפטית הנוגעת הן בהליכים האזרחים והן בהליכי המס את רעיון הגילוי והזכות להתגונן כראוי ניתן ללמוד מכך כי מרגע שמכירים בערב כמי שנכנס לנעלי החייב הן בחובות והן בזכויות המקום הנכון והראוי הוא למסור לידיו את כל המסמכים.

כאמור לאחר העלאת טענות משפטיות ועובדתיות נוספות הנוגעות לערבות הוסכם בין הצדדים להגיע להסדר פשרה לפיו ישלם הערב כמה עשרות אלפי שקלים בלבד ובכך למעשה יפסקו כנגדו כל הפעולות המשפטיות.

אין מחלוקת כי כל מקרה מבוצע לגופו אך חשוב לדעת שקיימת חשיבות עליונה בנקיטת פעולות במהירות ותוך זמן סביר לצורך מציאת פתרונות מול כל גורם המבקש לממש את ערבותו לא משנה אם מדובר ברשויות מס או בבנקים.

** אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

הכותב הינו עו"ד מיסים המתעסק בייצוג מול רשויות המס לרבות: מס הכנסה, מע"מ וכד'.

מלכא ושות' משרד עורכי דין מיסים - עורך דין מיסוי | עורך דין מס הכנסה | עורך דין רשויות המס

מלכא ושות' משרד עורכי דין מיסים ודיני בנקאות

משרד עו"ד מלכא ושות' מתעסק בתחום המיסים ובתחום דיני בנקאות.

משרדנו מלווה לקוחות רבים הנמצאים בהליכים מול מס הכנסה ומע"מ, חתמו על ערבות לרשויות המס, ייצוג מול רשויות המס, בתביעות נגד בנקים ובסוגיות משפטיות נוספות בתחום מיסים ודיני בנקאות.

פנו אלינו, אנו ב-מלכא ושות' משרד עורכי דין נדאג ללוות אתכם ולייעץ בתחום מיסים / מיסוי.

עורכי הדין ב-מלכא ושות' משרד עורכי דין נותנים מענה במגוון רחב של תחומים: רשלנות רפואית, פינוי מושכר, תאונות עבודה, משרד הביטחון וכו'.

למשרדנו ישנו סניף ראשי בחיפה ושלוחה בתל אביב ועפולה.

אך אנו מספקים מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ, מצפון ועד דרום.

ניתן למצוא ברחבי האתר עוד תחומים משפטיים רבים כמו: פשיטת רגל, משרד הביטחון, הוצאה לפועל ועוד רבים אחרים.

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורכי דין מיסים? מלכא ושות' לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין בתחום מיסים ודיני בנקאות הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס, או התקשרו: 1-700-702-755.

5/5 - (9 הצבעות)