מאמר משרד הביטחון– אגף שיקום נכים – ערעור לביהמ"ש המחוזי בנקודה משפטית

לייעוץ משפטי ללא התחייבות בתחום משרד הביטחון / אגף השיקום

התקשרו אלינו 1-700-702-755!

רקע כללי:

בתמצית נציין, כי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), תשי"ט-1959 [נוסח משולב] קובע כי וועדה רפואית קובעת את דרגת הנכות הרפואית וחייל הרואה עצמו נפגע על ידי החלטה של וועדה רפואית רשאי לערור בפני וועדה רפואית עליונה (סעיף 12 לחוק) ובהמשך מוסיף וקובע החוק כי חייל וכן קצין התגמולים רשאים לערער על החלטת ההועדה הרפואית העליונה לפני ביהמ"ש המחוזי "בנקודה משפטית בלבד" (ראה סעיף 12א לחוק).

אחת השאלות הנפוצות הינה מהי נקודה משפטית?

בפסיקה ענפה, נקבע ע"י ביהמ"ש כי חרף העובדה שביהמ"ש המחוזי אינו דן בהשגה על קביעות רפואיות, הלכה ידועה היא כפי שנקבע על ידי בית המשפט העליון ב-ע"א 137/64 גיורא וינשטיין נ' קצין התגמולים, פ"ד יח(2) 510: "גם בשאלה המסובכת יותר אימתי נחשבת מחלה כמחלה שבאה עקב השירות לא מפי הרופאים אנו חיים. השאלה איננה שאלה רפואית, כי אם שאלה משפטית או שאלה מעורבת של חוק ועובדה, ולאו דוקא המבחנים הרפואיים הנקוטים בידי רופאים לקביעת האפשרות של קשר סיבתי בין השירות והמחלה הם הקובעים"." (ראה עוד: ע"ו (י"ם) 12444-08-10 פלונית נ' משרד הבטחון קצין תגמולים).

אף במקרה שהוועדה הרפואית העליונה לא נימקה את מסקנותיה כדבעי, ביהמ"ש שב וקבע כי הנמקה חלקית או בלתי סבירה מקימה עילה להתערבות בית המשפט, שכן זהו "עניין משפטי" (ראה: ע"א (מחוזי, ירו') 5478/04 יאיר סויסה נ' קצין התמלוגים (אתר נבו, 25.10.04)).

דוגמא בעניין זה של משרדנו:

משרדנו ייצג לאחרונה מקרה שבו נדחתה בקשה של נכה לנכות מוסבת חרף חוו"ד אשר הונחו בפני הוועדה הנכבדה ואשר הסתמכו על ספרות רפואית.

טענת משרדנו היתה, בין היתר ,שמידת ההוכחה המוטלת על התובע תגמול הינה באופן של "מתקבל על הדעת" (ראה: בר"ע 187/83 דב רדושיצקי נ' קצין התגמולים לפי חוק הנכים, פ"ד לז (4) 361, ענ (חיפה) 307/05 גבריאל גבי נ' משרד הביטחון אגף השיקום (פורסם בנבו), ע"א (חיפה) 1326/05 כתריאל עדינה נ' מדינת ישראל (פורסם בנבו)

בנוסף ראוי להדגיש, כי נטל השכנוע המוטל על תובע-תגמול אינו כה חמור. די לו להוכיח, שחכמי הרפואה מכירים בקשר שבין המאמץ הגופני לבין הנכות, ושדעתם אינה מופרכת מדעיקרא. (ראה: ע"א 460/73 שאול קרויטורו נ' קצין התגמולים, משרד הביטחון, פ"מ כט (1) 288).

זאת ועוד, ב-ע"א (מחוזי, ירו') 6280/05 גליה נודלמן נ' קצין התגמולים (מאגר נבו, 8.9.2005), סקר ביהמ"ש את מכלול הפסיקה בנושא היקף הנטל המוטל על כתפי הנכה להוכחת קיומה של אסכולה רפואית ואת ההלכה הפסוקה במצב בו מוכח קיומן של שתי אסכולות נוגדות – העדפת האסכולה המיטיבה עם הנכה. בסכמו קבע כך:

"זאת ועוד, המגמה להקל עם הנכה באה לידי ביטוי גם בהלכה לפיה יוצא הנכה ידי חובתו כאשר הוא מוכיח קיומה של אסכולה וקיומו של קשר סיבתי בין השירות (או בין נכותו המוכרת) לבין מחלתו, אף אם קצין התגמולים מציג מצידו קיומה של אסכולה נוגדת. בהליך האזרחי הרגיל מצב זה היה מותיר את כפות המאזניים מעויינות ומביא לדחיית התביעה. ואולם, על פי הפסיקה הרלוונטית לסוגיה דנן, במצב האמור יוצא הנכה ידי חובת ההוכחה המוטלת עליו".

סיכומם של דברים:

בסיומם של דברים ראוי לציין, כי בתי המשפט חזרו לא אחת על כך שהנטיה לפרש את חוק הנכים "ברוחב לב ולא ביד קמוצה" מתוך רצון להיטיב עם הנכה מאחר וייעוד החוק הינו לגמול למי ששירתו את המדינה ונפגעו בעת שירותם ובקשר עם שירותם (ראה ענ (חיפה) 34434-05-14 ר.ב נ' קצין התגמולים) (פורסם ביום 28.09.2018).

לכן מומלץ לבחון בעת קבלת החלטת הוועדה הרפואית העליונה האם נפלו פגמים בהחלטות הוועדה עליהם ניתן לערער, וכן האם המחלוקת בין הצדדים ראויה להיחשב כמשפטית ולא רפואית כפי שפורט לעיל בקצרה.

מחפשים עורך דין בתחום משרד הביטחון? מחפש עורך דין מול אגף השיקום? התקשרו אלינו 1-700-702-755!

משרד עורכי דין מלכא ושות' מתעסק רבות בליווי בתחום משרד הביטחון, אגף השיקום, ביטוח לאומי, רשלנות רפואית, נזקי גוף, נזיקין ועוד…

הכותב היינו עורך דין בתחום הנזיקין ומשרד הביטחון בתביעות מול משרד הביטחון ממשרד עורכי דין מלכא ושות'.

* אין באמור במאמר זה בכדי להוות תחליף לייעוץ משפטי, אלא כמידע כללי בלבד.

עורך דין אגף השיקום / משרד הביטחון – מלכא ושות' משרד עורכי דין:

מלכא ושות' משרד עורכי דין משרד הביטחון | אגף שיקום

מלכא ושות' משרד עורכי דין עורך דין משרד הביטחון

מלכא ושות' משרד עורכי דין היינו אחד המשרדים המובילים בארץ בתחום המשפט הנזיקין / משרד הביטחון

משדרנו מעסיק את מיטב עורכי הדין המומלצים בנושא המשפט מול משרד הביטחון, ונותן שירות דיסקרטי ואמין לקהל הלקוחות קרי המיוצגים.

מחפשים עורך דין מול משרד הביטחון? פנו אלינו עוד היום!

למידע נוסף וייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין משרד הביטחון ניתן לפנות אלינו דרך הטלפון: 1-700-702-755 או דרך טופס צור קשר.

למשרדנו סניף ראשי בחיפה ושלוחות בתל-אביב, חפצי-בה ושת"פ בעפולה אך נותן מענה וליווי משפטי ללקוחות מכל הארץ במגוון תחומי המשפט האזרחי וכן בענייני משרד הביטחון, אגף השיקום, ביטוח לאומי, רשלנות רפואית, נזקי גוף, נזיקין ועוד…

בכל אחד מהתחומים עורכי הדין שלנו נותנים ליווי משפטי צמוד לכל לקוח ולקוח.

אנו במשרד מלכא ושות' עורכי דין כאן לסייע לכם בדיסקרטיות ומקצועיות בזכות הניסיון שצברנו במהלך השנים.

מחפשים עורך דין משרד הביטחון? מלכא ושות' עורכי דין לשירותכם!

למידע נוסף פנה/י אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל/י יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

לפרטים ומידע נוסף מאת עורכי דין לייצוג וליווי בתחום משרד הביטחון / אגף השיקום / הנזיקין / ביטוח לאומי ובנושאים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר:

דרך הטופס , או התקשרו: 1-700-702-755.

5/5 - (27 הצבעות)